Aktuális hírek

Dr. Hafenscher Károly vehette át a 2024. évi Pro Unitate in Christo díjat. A Both Antal Teológiai és Kulturális Alapítvány rangos elismerését hagyományosan az ökumenikus imahét debreceni záró alkalmán, a református Nagytemplomban adták át.

 A 2018-ban alapított Pro Unitate in Christo díj olyan hittudósnak, egyházi vezetőnek, példás életű egyháztagnak adományozható, aki hosszú időn át jelentős mértékben járult hozzá a történelmi egyházak közötti jó kapcsolatok elmélyítéséhez, egymás megismeréséhez és kölcsönös megbecsüléséhez.

Az alapítvány kuratóriuma úgy határozott, hogy a díjat 2024-ben dr. Hafenscher Károly evangélikus teológiai tanárnak, az Evangélikus Hittudományi Egyetem professor emeritusának ítéli oda. Az ünnepélyes átadásra 2025. január 26-án, az Ökumenikus Imahét debreceni záróalkalmán került sor.

 Dr. Hafenscher Károly 1957-ben született. Középiskolába Budapesten a Veres Pálné Gimnáziumba járt, ahol a zene szeretete és a megélt ökumené egy életre szóló hatással volt rá. Az Evangélikus Teológiai Akadémia elvégzése után 1980-ban szentelték lelkésszé. Alapító-igazgató lelkésze volt a Luther Otthon – Evangélikus Diákotthonnak. A Magyarországi Evangélikus Egyház országos irodáját nyolc éven át vezette, majd 2008-tól nyugdíjba vonulásáig a révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központ igazgatója volt. 2012-től 2024-ig a Magyarországi Evangélikus Egyház zsinatának lelkészi elnöke. 2009-ben doktorált, majd 2013-ban habilitált és lett nyugdíjba vonulásáig az Evangélikus Hittudományi Egyetem Gyakorlati Teológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. Számos tudományos közlemény és közéleti publicisztika szerzője, népszerű előadó, kiváló igehirdető. 2024. október 31-én rangos állami kitüntetésben, a Károli Gáspár-díjban részesült.

 Dr. Kustár Zoltán, az alapítvány kuratóriumi elnöke az Ökumenikus Imahát debreceni istentisztelet-sorozatának záró alkalmán méltatta Hafenscher Károlyt, kiemelve, hogy amikor 2013 és 2017 között az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosaként fogta össze a Reformációi Emlékbizottság munkáját, irányítva a reformáció 500. évfordulója alkalmából 2017-re meghirdetett emlékév állami programjainak tervezését és lebonyolítását, az emlékévet nem a protestánsok belügyének, vagy a másokkal szembeni demonstratív ünneplés alkalmának tekintette, hanem a katolikus egyház bevonását is kiemelt céljának tartotta. „A rendezvénysorozat legfontosabb hozadékának – ahogy nyilatkozott – azt tartja, hogy kölcsönösen tudtunk egymástól bocsánatot kérni és kölcsönösen tudtunk előre tekinteni a közös feladatainkra. Vallja, hogy a mai világban kulcskérdés a felekezetek közös tanúságtétele” – fogalmazott Kustár Zoltán.

 Hafenscher Károly a Both Antal Teológiai és Kulturális Alapítvány munkájának hosszú idő óta szakmai támogatója, a Debreceni Ökumenikus Napok rendezvénysorozat előadója, s így ezen a fórumon is az érdemi, testvéri disputák tevékeny előmozdítója.

 A díjat dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke adta át dr. Hafenscher Károlynak.

A Both Antal alapítvány ökumenikus konferenciája

Negyedik alkalommal rendezi meg a Both Antal Teológiai és Kulturális Alapítvány a Debreceni Ökumenikus Napok rendezvénysorozat keretében a Both Antal emlékkonferenciát.

A konferencia címe: Predestináció az ókorban és a keresztyén hagyományban. Az előadásokat a Kárpát-medence református, katolikus és evangélikus teológusai és bölcsészei tartják, valamennyien a szakterületük elismert képviselői.

A predestináció a keresztyén hit egyik fontos tanítása, amely szerint az ember üdvösségének kérdése Isten eleve elrendelésén múlik, nem pedig saját teljesítményén vagy más földi erőkön. Miközben ez a tanítás önmagunk üdvössége felől a megrendíthetetlen bizalom alapja lehet és a bizonyságtétel relatív hatástalanságára is vigasztalást kínál, komoly kérdésekkel is szembesít bennünket, mindenekelőtt az ember szabadsága és morális felelőssége, valamint Isten jósága és mindenhatósága kapcsán. A kurzus célja az, hogy a predestináció-tan bibliai alapjait megvizsgálja, kitekintéssel a klasszikus görög irodalomra és a hellenista zsidó filozófiára, áttekintse annak a teológiatörténeti fejlődését, majd tisztázza, hogyan vélekedik erről a tanításról a mai református, evangélikus és római katolikus teológia.

A tizenöt előadás egyenként 20 perc hosszú, ezeket hármasával egy rövid megbeszélés követi. Az elő­adásokat református, katolikus és evangélikus teológusok és bölcsészek szakterületük elismert képviselői tartják, fórumát és egyben biztató példáját is kínálva a felekezetek közötti érdemi teológiai párbeszédnek.

A konferenciára a Debreceni Református Kollégiumban (4026 Debrecen, Kálvin tér 16, díszterem/Kistanácsterem), 2024. november 14-15. napjain kerül sor.

A részletes program és az előadók rövid bemutatása itt olvasható.

A konferenciára jelentkezni előzetes regisztrációval lehet. A regisztrációs lap – további hasznos információkkal – itt tölthető le.

The gallery was not found!